Balonla sinüzit tedavisi

Sinüzit sebebi sinüs deliklerinin tıkanmasıdır. Bu tıkalı delikler açıldığı zaman sinüzit de iyileşir. Tıkalı delikler üç türlü açılabilir.

A) İlaç tedavisi ile
B) Fonksiyonel endoskobik sinüs cerrahisi ile
C) Balon kateter yardımı ile

İlaç tedavisi erken dönemde oldukça etkilidir. Israrlı ilaç tedavisine cevap vermeyen ve kronikleşmiş sinüzitlerde ameliyat gerekebilir. Ameliyattaki amaç; tıkalı olan sinüs yollarını açmaktır. Böylelikle sinüslerin havalanması sağlanmış olur. Havalanan sinüste enfeksiyon geriler ve kaybolur. Bu işlemi endoskopik sinüs cerrahisi ile yapabildiğimiz gibi balon sinüsoplasti tekniği ile de yapabilmekteyiz.

Balon Sinüsoplasti ( Sinoplasti ) Nedir ?

Daralmış olan sinüs deliklerini Balon Katater yardımı ile açma işlemidir. Mantık tıkalı kalp damarlarınıı açmada kullanılan Anjioplasti ile aynıdır.

Balon Sinüsoplastinin ( Sinoplasti ) Avantajları Nelerdir ?

Burun içini döşeyen dokunun bir çok görevi vardır. Soluduğumuz havayı ısıtır,nemlendirir, süzer.vs. Burun içine yapılan tüm cerrahilerde az veya çok bu dokulara zarar verilebilir. Dokulara zarar vermeden sinüs ağzını nasıl açabiliriz fikrinden balon sinoplasti tekniği doğmuştur. Bu teknikte bir kateter yardımı ile sorunlu olan sinüs ağzına bir balon yerleştirilir. Daha sonra balonu serum ile şişirilir.

Şişen balon tıkalı olan sinüs ağzını genişletir.

Dolayısı ile burun içi faydalı hiç bir dokuya zarar verilmemiş olur.

Burunda herhangi bir kesi olmadığı için kanama olmaz .

İşlem sonrası tampon gerekmez.İyileşme çok hızlı olur.

Hemen ertesi gün günlük hayata dönülebilir..

Balon Sinüsoplasti (Sinoplasti) Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer ?

balon-sinoplastiBalon sinoplasti minimal invazif bir yöntemdir.Hastahanede yapılmasına rağmen gecelemeyi gerektirmez.Hastadan hastaya değişmekle beraber aynı gün normal aktivitelere başlanabilir.

Balon Sinüsoplasti (Sinoplasti) Tekniğini Kim Yapabilir?

Bu tekniği ancak eğitimini almış bir KBB uzmanı yapabilir.Rutin her yerde yapılan bir müdahale değildir.Hekimin deneyim sahibi olması bu prosedürün olmaz ise olmazıdır.

Balon Sinüsoplasti (Sinoplasti) Tekniği Hangi Tip Sinüzit Tedavisinde Kullanılır?

Balon sinoplasti teknigi kronik sinüzit, özellikle de frontal, maksiller, sfenoid sinüzit ve etmoit sinüzit türlerinde kullanilir. Polipli sinüzitlerde endoskopik sinüs cerrahisi tercih edilmelidir.

Balon Sinüsoplasti (Sinoplasti) Tekniği Uygulamasında Yaş Sınırlaması Var mıdır ?

Evet, bu tekniğin uygulanabilmesi için öncelikle bu tedaviye uygun bir hasta profili olması ve 17 yaşını da tamamlamış olması gerekmektedir.

Daha önce Endoskopik Cerrahi Yöntemi ile tedavi olmak bu tekniği uygulamada herhangi bir problem yaratır mı?

Balon sinoplasti tekniğininin uygulanabilmesi için daha önceden endoskopik cerrahi yöntemi ile tedaviye başvurulmaması gerekmektedir.

Yeni bir tedavi töntemi olduğundan bahsettiniz, Peki siz bu eğitimi nasıl ve nereden aldınız ?

Dünyada bu teknigin yayginlasmasini saglayan Prof. Levin’den San Fransisko’da egitimini aldim.

Check Also

Sinüzit nedir, belirtileri nelerdir?

Sinüs; burun ve göz çevresindeki kemiklerin içindeki boşluklara verilen addır. Bu boşlukların burun içine açıldıkları …